NOVINKY pro sezonu 2020 na zámku Milotice

Podívejte se, co všechno jsme pro Vás připravili pro nadcházející sezonu, a také na to, jak bude probíhat provoz prohlídkových tras za nynější situace.

Interiéry milotického zámku se Vám otevírají v pondělí 25. května 2020. O nutných opatřeních v souvislosti se šířením koronaviru jsme psali už v předchozí zprávě. Kapacita základního prohlídkového okruhuReprezentační sály – se za současné situace snižuje z původních 25 na 12 osob. Ke vstupu na prohlídku reprezentačních sálů si vezměte náležitou ochranu obličeje a po celou dobu trvání prohlídky, prosíme, respektujte pokyny průvodce.

Odložený začátek sezony jsme mimo jiné využili i k obměně a významnému doplnění právě této stávající prohlídkové trasy, takže většina místností byla obohacena o další vybavení z našich depozitářů. Hned na hlavním schodišti zámku Vás uvítá rozměrný obraz se starozákonním výjevem Samsona a Dalily ze 17. století. Velké změny prodělala pracovna hraběnky Antoinetty, kterou jsme doplnili o řadu fotografií, obrazů a rovněž i o kolekci barokních rytin. Kuřácký salon už nyní skutečně vyhlíží, jako by jej pan hrabě Ladislav Seilern opustil před malou chvílí, a pokoj s kulečníkem určený tehdy pánské společnosti nyní čerstvě zdobí rytiny a malby koní z 18. století. V čínském salonu mimo stávající vybavení nyní nově uvidíte také japonský kabinet vykládaný drahými dřevinami, soubor exotického nábytku vykládaného slonovinou, stejně jako řadu drobných předmětů z celé jihovýchodní Asie. Salon je tedy více „čínský“ než byl kdy před tím. Významné úpravy doznal také hostinský pokoj, kam jsme umístili monumentální obraz Klanění Tří Králů z roku 1718. Kaple byla doplněna o další malby, včetně dvoumetrového obrazu Přivítání sv. Tomáše apoštolem Matoušem, takže teď více odpovídá baroknímu popisu z roku 1764. Avšak větších či menších změn doznaly skoro všechny pokoje prvního patra. Interiéry milotického zámku jsou tak bohatší a více odpovídají stavu, v jakém se nalézaly za posledních majitelů před r. 1945. Jedná se o největší změny uvnitř zámku od r. 2005, co vznikla nynější koncepce prohlídkové trasy. Určitě nebudete zklamáni ani Vy, kteří vnitřní prostory našeho zámku znáte už důvěrně.

Další novinkou je zavedení možnosti online nákupu vstupenek – tzv. eVstupenek. Ve vymezených časech si tedy můžete z pohodlí svého domova zakoupit vstupenku na prohlídku a nemusíte stát frontu u pokladny. Stačí se jen s vytištěnou vstupenkou dostavit včas. Vstupenkový portál není určen cestovním kancelářím a hromadným zájezdům. Cestovní kanceláře a hromadné zájezdy si rezervují prohlídku výhradně přes email zámku nebo telefonicky. Přímo na pokladně zámku je samozřejmě i nadále možné si v den návštěvy zámku zakoupit prohlídku také na jiný, Vám více vyhovující čas, který v online prodeji nenabízíme.

Fungovat bude i půjčování kostýmů (kostýmové prohlídky), avšak v poněkud omezeném režimu. Jeden oděv bude možné si zapůjčit pouze jedenkrát denně, poněvadž bude na následujících cca 24 hodin z hygienických důvodů odložen, aby se mohl použít v dalším dnu. Všechny ostatní doplňky (boty, kloboučky, hole atd.) se budou ihned dezinfikovat, což ale ostatně činíme i za normální situace. Další opatření bude spočívat v tom, že se jinde budete do kostýmů oblékat, jinde vysvlékat – oblékání bude probíhat klasicky v kostymérně, vysvlékání pak v upravených prostorách bývalé zámecké kuchyně. Denně bude možné půjčit asi 70–90 kostýmů. Tento postup máme schválený krajskou hygienickou stanicí i Státním zdravotním ústavem, takže plně vyhovuje nynějším nastaveným hygienickým opatřením. Bohužel to znamená, že když přijdete odpoledne, nebudete mít už takový výběr jako ti, co přišli dopoledne. Využívejte, prosíme Vás, proto online rezervaci, může se totiž stát, že když přijdete bez předchozí rezervace, nebude už zkrátka žádný kostým k dispozici.

Celý kolektiv zámku se těší na Vaši návštěvu.